tarihinde yayınlandı

Strafor Nedir ?

Ham petrolden imal edilmiş sentetik bir malzemedir. Yağ kısımdan haddelenerek elde edilir strafor ve rafine edilmesi sırasında küçük toplar şeklinde oluşur. Bu topların içine buhar enjekte edilmesi sonucu toplar şişer topoloji ve birbirlerine yapışır. Bu malzeme yalıtım amaçlı ya da paketleme malzemesi olarak kullanım alanlarına sahiptir.

İki tuğla duvar arasında, çatı arasında ve gerektiğinde iç duvarlarda yalıtım sağlamak amacıyla kullanılan bir malzeme türüdür.
Paketlemede ise özellikle elektronik ve beyaz eşya, ya da cam, seramik vb. değerli araçları korumayı saglar.

Strafor Kullanım alanları :

EPS (Strafor)’un son derece sağlıklı, zararsız, kolay şekillenebilen, hafif, yapılarımıza neredeyse yük getirmeyen, nakliyede az ağırlık teşkil eden bir ürün olduğunu biliyoruz fakat bunların yanında diğer özelliklerini de inceleyelim.

Sağlık yönünden ele alacak olursak, özellikle beyaz strafor’un bardak, tabak, tıbbi malzeme koruyucusu vb. gibi diğer ambalaj türlerinin de bu alanlarda kullanıldığı, bilimsel olarak da sağlık ve hijyen bakımından kanıtlanmış bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Yapı yönünden ele alacak olursak, yapılarda bir zararı olmamakla birlikte yapılarda kullanılmasının en önde gelen savunucularındanız. Beyaz Strafor yani EPS’nin kalınlık ve yoğunluğu da önemli olmakla birlikte izolasyonda ve süslemede sınırsız kullanım alanı mevcuttur.

  1. Beyaz Strafor (EPS)
  2. B1 Sinifi Strafor
  3. Asmolen Strafor
  4. Neopor Karbon Takviyeli Strafor

Strafor YOĞUNLUK: (densite kg/m³)

Strafor, kullanım sahasına göre istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukla istenilen yönde değiştirilebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Isı yalıtım amacıyla genellikle15–30 kg/m3 yoğunluklarda; ambalaj malzemesi olarak kullanım amacıyla da 20-100 kg/m3 yoğunluklarda üretilmektedir. Bitmiş ürün olarak Strafor hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemeler ile kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir. ESP Mühendislik Hızlı Tel CNC Kesim makineleri ve Hızlı Tel Manuel Kesim Makineleri ile EPS Strafor Kesimini en profesyonel şekilde gerçekleştirmek mümkün oluyor.